OŠ Trstenik 2015./16.

Književna večer

Autor: Antonela Petrić, 24. 5. 2016.

"U tebi sam vijek svoj proživio,

drevni i lijepi jeziče Hrvata.

Rođen na morskom pragu tvojih vrata,

polako sam te, uz trud osvojio".

Tim je stihovima pjesnika Vladimira Nazora započela ovogodišnja Književna večer. Rui i Lara vodili su nas kroz bogat program satkan od književnih rodova: lirike, drame i epike te glazbene podloge i pjesme.

Naši prvaši tek su otkrili ljepotu stihova, ali su odmah zavoljeli recitirati. Učenici 1. c razreda razveselili su nas recitirajući zborne recitacije, jednu ekološku i poučnu - "Jedna pčela mala" te jednu veselu i šaljivu - "Petorica hrabrih".

Ljubavne stihove Tina Kolumbića recitirali su učenici 3.a, a o ljepoti splitske peškarije pisala je i nama čitala Tara, također iz 3.a. Jure i Timea iz 3.b pričali su nam o tome kako doživljavaju svoju obitelj i podsjetili da je obitelj utočište, snaga i ljubav za sve nas.

Nije uvijek lako pronaći pravi put kojim ćeš kročiti kroz život. Recitaciju "Tvoja staza" koja govori upravo o sigurnoj životnoj plovidbi recitirali su nam Matej, Sunčica, Ivana, karlo i Mihael iz 3.c.

Dora nam je recitirala pjesmu Enesa Kiševića "Velik kao dijete", Lovre je izveo monolog Zvjezdane Čagalj "Ja bi prija grlija dida" s kojim se predstavio na ovogodišnjem LiDraNu, a Sara i Nika su izvele igrokaz "Objed" kojim su nasmijavale publiku. Dora, Lovre i Sara učenici su 4.d razreda.

U pjesmi "Tata nema vremena" Mladena Bjažića svi smo prepoznali problem današnjice. Leonarda i Pina iz 5. a svojom su izvedbom spomenute pjesme ponukale na razmišljanje sve nazočne. Nakon tate koji nikada nema vremena, Ana i Lucija iz 5.c povele su nas kalama i kaletama našega lipoga grada.

Nikolina iz 5.c napisala je lijepu priču o svojoj noni sa otoka Hvara. "Moja none" naslov je literarnog rada koji je našu Nikolinu doveo do državne razine ovogodišnje smotre LiDraNo. Antun iz istog razreda zamislio je da je zaljubljeni kišobran i o tome napisao pravu jesensku ljubavnu priču. Antunov rad predložen je na državnu razinu smote LiDraNo.

Učenici 6. razreda predstavili su nam se pjesmom "Ljubav" koju je izvela Ana iz 6.b, dok je Emanuela iz 6. d pročitala svoj sastav "Vukovar" s kojim je sudjelovala na LiDraNu. Petra i Lea su učenice 6.d i svojim pjesmama govorile su o tome koliko je značajan jezik u životu i koliko nas jezik svakodnevno obogaćuje i usrećuje.

Lirski tekst "Vrtnja" hrvatskog pjesnika, esejista i proznog pisca Danijela Dragojevića pročitala je Pamela iz 6.c.

U staroj Arsenovoj kužini majka čuva ognjište - vječni simbol zajedničkog života, doma i ljubavi. Kako? To su nam objasnile Petra i Barbara iz 7.a, a o tome kako hoditi srebrnom stazom, kako ići naprijed, kako se boriti, ne posustati i ne zaobilaziti prepreke pričale su nam Matea i Petra iz 7.c.

Po čemu je dječji mozak poseban? O tome zna Veronika iz 8.c čiji je literarni uradak "Dječji mozak"  povodom Tjedna mozga 2016. bio nagrađen od organizatora Tjedna -, Zavoda za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Splitu.

Da se pisanjem ne bave samo učenici i ove godine nas je podsjetila vjeroučiteljica Zdravka. Prelijepim stihovima pjesme "More" Josipa Pupačića koju je uglazbio i otpjevao naš učitelj glazbene kulture, Darko, obilježili smo 45. obljetnicu smrti našeg najcjenjenijeg suvremenog hrvatskog pjesnika i priveli kraju ovu prekrasnu večer.

Fotografije možete pogledati ovdje.

« Ožujak 2024 »