OŠ Trstenik 2015./16.

Prirodoslovna večer

Autor: Antonela Petrić, 25. 5. 2016.

Uvodnim riječima dobrodošlice voditelj programa Ante iz 8.c, pozdravio je sve nazočne koji su pokazali interes za prirodne znanosti. Cilj prirodoslovne večeri bio je prezentirati učeničke radove i promicati prirodne znanosti biologiju, kemiju, fiziku i geografiju. Tema večeri bio je ZRAK budući su protekle godine bile VODA i VATRA.

Program je započeo prezentacijom  "Osnovno o zraku i atmosferi" učenika 7. razreda kojima je mentorica Nada Ugrina.

U današnjem svijetu je mnogo ugroza. Jedna od najvećih je svakako onečišćeni zrak. Onečišćeni zrak je uzrok mnogih bolesti, a daljnje onečišćavanje dovodi u pitanje i život na zemlji kakav poznajemo. O onečišćenju je prezentirao Luka iz 8.a. Lukina mentorica je Meri Bulat.

Kiše mogu biti jesenske i zimske, proljetne i ljetne, dobrodošle i manje dobrodošle. Nažalost, mogu biti i kisele, Učenici 7. razreda pokazali su kakve su kisele kiše i koje su im posljedice. Njihova mentorica je Majda Žnidar Čačija.

Lovre i Bruna iz 8.b izveli su nekoliko zanimljivih i jednostavnih pokusa iz kemije. Mentorica im je bila Ana Klarić.

Učenike 5. razreda također privlače zanimljivosti prirodnih znanosti. Kratkom prezentacijom "Ciklone i anticiklone" Mia nam je kazala o njihovom  nastajanju, uzdizanju i hlađenju zraka, a Jere i Luka demonstrirali su nekoliko zanimljivih pokusa kroz koje se uočavao njihov interes i ljubav za fiziku. Mia je školu predstavljala i na državnom natjecanju iz geografije.

Barbara iz 8.a demonstrirala je pokus iz kemije "Zgodne smjese sa zrakom". Njena mentorica je Renata Duran.

Zrak nam prenosi šum i žubor. Zrak vjetrom pleše, brodi jedrima, jedri otvorenim kišobranima. Ali zrak i svira. Kako zrak svira pokazali su učenici 8.a i c razreda. Kroz svirku ih je vodila Barbara, naša kemičarka i fizičarka na državnim natjecanjima. Visoke i duboke tonove demonstrirali su Bartul i Mario. Dirigent je bio Mirko, a članovi orkestra Nora, Sara i Borna. Njihova mentorica bila je Mirjana Bubić.

Ante nas je lijepo pozdravio i iskazao nadu da će nove generacije nastaviti provoditi i iskazivati žar za znanjem i otkrivanjem novih spoznaja nadajući se da će ga rasplamsati, ne dozvoliti da se ugasi.