Dječje gradsko vijeće

Autor: Lada Pavelić, 21. 10. 2016.

5. listopada 2016. godine u Velikoj vijećnici Gradske uprave Grada Splita održana je konstituirajuća sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita u mandatu 2016. – 2018. godine.
Riječ je o drugom sazivu Dječjeg gradskog vijeća (DGV) u koje je izabran po jedan učenik/učenica iz 27 splitskih osnovnih škola. Među novoizabranim članovima DGV je i naš učenik Duje Hajduk iz 5.b razreda.

Sjednici su na početku prisustvovali gradonačelnik Ivo Baldasar i predsjednik splitskog Gradskog vijeća Boris Ćurković, koji su pozdravili dječje vijećnike.

Nakon pozdravnih govora dječji vijećnici su položili prisegu u kojoj se ističe da će kao vijećnici „u svojoj lokalnoj zajednici prepoznavati potrebe djece, javno iznositi svoje mišljenje i prijedloge te sudjelovati u donošenju odluka i provođenju aktivnosti za poboljšanje kvalitete života djece Splita“.

Potom ih je voditeljica Dječjeg gradskog vijeća Anđelka Visković, viša savjetnica Gradonačelnika za obrazovanje i predsjednica Koordinacijskog odbora akcije „Grad Split – prijatelj djece“, koja je i koordinirala aktivnosti vezane za konstituiranje vijeća, upoznala sa Statutom DGV-a.

Na sjednici je prezentirano i 17 globalnih ciljeva održivog razvoja iz Agende 2030 UN – Program održivog razvoja do 2030. godine od kojih su vijećnici izdvojili NAJ PET ciljeva, koji će ući u program rada DGV-a. Vijećnici su na prvo mjesto stavili kvalitetno obrazovanje, zatim iskorjenjivanje gladi, iskorjenjivanje siromaštva, zdravlje i dobrobit te rodnu ravnopravnost.

Na sljedećoj sjednici vijećnici će izabrati predsjednika i dvoje potpredsjednika te radna tijela vijeća. Kandidati za predsjednika će morati predstaviti svoje programe.