OSMAŠI U VUKOVARU

Autor: Antonela Petrić, 16. 2. 2017.

Ministarstvo branitelja i Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provode projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Tako je i naša škola po prvi put sudjelovala u ovom zanimljivom i počnom projektu. Cilj ovog projekta je učenike osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini.

Cilj projekta je bilo svakako praktično iskustvo i učenje, a naučili smo mnogo. Najvažnija lekcija je bila da rat uništava i ne donosi ništa dobra nikome. Naučili smo i od Vukovaraca da ne treba zaboraviti, ali da treba i oprostiti i hrabro živjeti i graditi dalje. A to Vukovarci i rade. Grade, obnavljaju, vole i žive svoj grad i zavičaj. Iako se posljedice rata još vide Vukovar je prelijep grad. Domaćini, od vozača, osoblja hotela, vodiča, vojske i lokalnih ljudi su bili iznimno ljubazni, susretljivi i zabavni. Kao pravi Slavonci i Baranjci. Što smo to vidjeli, naučili i doživjeli?

Krenuli smo u nedjelju 29. 1. 2017. u 8.45 i dugo se vozili, ali atmosfera i društvo u busu, te lijep krajolik su skratili vrijeme vožnje. Došli smo predvečer u 18:30 u hostel Dubrovnik gdje smo bili smješteni cijelo vrijeme. Na recepciji nas je dočekala, barem učiteljima zabavna poruka „trenutno nemamo wi – fi, družite se!“. Svakako je bilo dobro, jer druženja našim učenicima nije nedostajalo.

Prvoga dana učenici su poslušali su predavanja uz prezentacije na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar te čuli o značenju pojedinih akcija i operacija u obrani Vukovara. Nakon toga smo  posjetili Muzej vučedolske kulture, Gradski muzej Vukovar – dvorac Eltz i te obišli križ na ušću Vuke u Dunav. Nakon toga su učenici imali malo slobodnog vremena pa su s učiteljima i vodičem malo razgledavali grad Vukovar i odmah uočili i rodnu kuću našeg poznatog nobelovca Lavoslava Ružičke.

Drugoga dana, posjetili smo memorijalne lokalitete na širem području Vukovara: Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata, Spomen - dom “Ovčara”, Spomen - obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata “Ovčara”, Vodotoranj, Spomen - dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,  “Kukuruzni put” – „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu '91. te MCDR Vukovar – bivšu vojarnu 204. VU brigade gdje smo imali još jedno zanimljivo i poučno predavanje.  Škola mira bila je zadnja postaja  terenske nastave učenika  s ciljem da oni iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Na kraju svega naša škola je sudjelovala i u kvizu znanja o Domovinskom ratu, Vukovaru i Bitci za Vukovar. Školu su hrabro predstavljali učenici Tomo Marelić (8.B) i Dino Gačina (8.B) koji su u jakoj konkurenciji izborili 5. mjesto. Momci čestitamo! Nakon toga krenuli smo za Split. Put je brzo prošao zbog niza aktivnosti i animiranja učenika, te učiteljica Anđele Erkić i Ivane Peričić koje su organizirale natjecanje u pjevanju – BusFest 2017. Naš put je bio svakako zabavan i poučan, stoga se veselimo i sljedećoj godini.

Nikola Grgić

« Ožujak 2024 »