Terenska nastava u Italiji (13.-16. 4. 2018.) Regija Veneto

Autor: Antonela PETRIĆ, Katija KUNAC, Daria Čikeš, 18. 4. 2018.

Regija Veneto (Padova, Verona, Parco Natura Viva, Venecija, Murano, Burano)

Učenici 6., 7. i 8. razreda koji pohađaju nastavu iz izbornog predmeta Talijanski jezik (drugi strani jezik) uspješno su realizirali kurikulumom planirani projekt terenske nastave u inozemstvu, preciznije u talijanskoj regiji Veneto.

Na petak trinaesti, krenuli smo prema Italiji u ranim jutarnjim satima i dokazali da je taj broj za nas bio sretan.

Prvo odredište bila nam je predivna Padova gdje smo se pomolili svetom Antunu koji nas je očito poslušao i vratio nas kući sretne i u istom broju.

Slijedio je put do našeg hotela na obali Jesolo gdje smo večerali i ugodno odspavali, napunivši se energijom za sljedeće dane.

Drugog dana putovanja družimo se sa životinjama u safariju Parco Natura Viva, a potom odlazimo u Veronu gdje nas dočekuju Romeo i Julija.

Već pomalo zaljubljeni u Italiju i opijeni pričom o vječnim ljubavnicima, noćimo zadnju večer u našem hotelu i pripremamo se za posljednji dan putovanja.

Treći dan brodom dolazimo do Venecije koja opravdava sva naša očekivanja. Ponte dei sospiri, Rialto, Piazza San Marco…dah nam zastaje od ljepote. Nakon ručka odlazimo brodom do Murana i Burana, otočića u venecijanskoj laguni. Nazočimo tehnikama izrade predmeta od murano stakla i iznenađujemo se ljepotom i zahtjevnošću tog izvornog talijanskog zanata. Kada smo pomislili da nas je taj magični potez majstora staklara doveo do vrhunca našeg očekivanja, tada se pojavio Burano.

Taj neobični otok predivnog kolorita, nakošenog zvonika i tradicionalne čipke ostavio nas je bez daha za kraj naše talijanske pustolovine.

Nemamo više što nadodati, osim toga da su naši učenici pokazali izuzetnu odgovornost, zrelost i spremnost na prihvaćanje novih izazova.  Svojim su nas ponašanjem zadužili da već sada razmišljamo o nekim novim putovanjima i nekim novim horizontima.

Na povratku u školske klupe, 17.4. 2018., učenici osmih razreda, vođeni uputama i prijedlozima nastavnice Katije Kunac, u grupama su sastavili recept za uspješno putovanje. U inspiraciji nam je pomogao moto svetog Augustina:

»Il mondo è un libro e chi non viaggia ne conosce solo una pagina.«

Učenici šestih i sedmih prionuli su izradi plakata kojeg ćete uskoro moći vidjeti u  prostoriji škole.

Recept za uspješno putovanje

Sastojci:

• 1 kg hrabrosti
  • 2 velike žlice uzbuđenja
  • 3 šalice želje za otkrivanjem nepoznatih mjesta, ali i onog nepoznatog u nama samima
  • prstohvat rizika za neočekivane situacije
  • malo avanturističkog duha
  • veliko pakiranje poštovanja
  • šalica strpljenja i tolerancije
  • obilje smijeha i veselja
  • vrećica otvorenog duha
  • prstohvat samokontrole
  • osrednja doza slobode
  • dvije raširene ruke za nova prijateljstva
  • pregršt lijepih uspomena

Postupak: sve sastojke izmiješati prije putovanja i uživati u okusu novih avantura!

« Rujan 2018 »

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.