Blago našeg Marjana

Autor: Antonela PETRIĆ, Maja Dobrić, 23. 4. 2018.

U četvrtak 19. travnja 2018. učenici četvrtih razreda sudjelovali su u projektu „Blago našeg Marjana“ u organizaciji Grada Splita i Javne ustanove Park-šuma Marjan.

Uz stručno vodstvo i poučne šetnje učenici su se educirali o pojmu zaštićene prirodne i kulturne baštine Park - šume Marjan.

Detaljnije pod -više.

Puno smo toga naučili i saznali. Krenuli smo od samostana sv. Frane, zastali smo ispred kuće splitskog slikara Emanuela Vidovića, prošli Šetalištem Luke Botića, velikog splitskog književnika. Stigli smo do Platoa ispred Židovskog groblja te smo posjetili staro Židovsko groblje na kojem je pokopan jedan od najpoznatijih splitskih židova Vid Morpurgo. Potom smo se zaustavili na Platou pored crkvice sv. Nikole iz 13. st., popeli se brojnim stepenicama do Šetališta Jurja Kolombatovića, prvog predsjednika društva Marjana te smo stigli do Prvog vrha i dječjeg grada.

Tijekom šetnje učenici su se upoznali s biljnim vrstama koje rastu na Marjanu, kulturnim znamenitostima, ali i s podacima o tome koji su poznati Splićani svojim rođenjem, životom ili radom bili povezani s park - šumom Marjan. Učenici su uživali u boravku u prirodi, puno toga vidjeli i naučili.

Glavni cilj ove šetnje je bio razumjeti razvijati znanje o pojmu zaštićene prirodne i kulturne baštine Park – šume Marjan, važnost upravljanja Park – šumom, saznanju o vlastitoj prošlosti, osjećaju za lijepo, identitetu, pripadnosti te međusobnom djelovanju ljudi i okoliša.

Jer Marjan i Split – to je jedna nedjeljiva, tisućljetna priča o gradu i njegovim plućima – koju niti jedna generacija ne smije uništiti ili prepustiti zaboravu!

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.