Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta - 9. veljače 2021.

Autor: Željka Kovačić, 15. 2. 2021.

Dan sigurnijeg interneta (9.2.2021.) obilježavao se nizom različitih aktivnosti po razredima od 8.-12. veljače, a s aktivnostima nastavljamo i dalje.

Učenici prvih razreda su čitali slikovnicu „Sigurni s Neticom“ te napravili svoj prvi program u Scratch-u Junior na temu sigurnijeg interneta uz pomoć učiteljice informatike Željke Kovačić, razgovarali su o pravilima ponašanja na internetu, opasnostima na internetu te kako se zaštiti.

Učenici drugih razreda su izrađivali svog avatara superheroja koji štiti od opasnosti na internetu dok su se učenici trećih razreda okušali u igrici Dabrica Darka otkriva digitalni svijet - prva igra nastala u okviru projekta Growing up on a safer Internet sufinanciranog od strane Google.org. Projekt Growing up on a safer Internet (Odrastanje uz sigurniji internet) razvija svijest o primjeni digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu, posljedicama njezine primjene te pravima i odgovornostima digitalnog građanina. Učenici petih razreda su s učiteljicom Tonkicom Maras obilježili Dan sigurnijeg interneta razgovorom i kvizom te su se još mogli kao i učenici drugih, trećih, četvrtih i šestih razreda okušati u igrici Interland - online avanturi u kojoj učenici iz prve ruke uče o sigurnosti na internetu i digitalnom građanstvu. Kviz Lažne vijesti su rješavali učenici šestih razreda koji su uz to izradili kviz u Scratch-u na temu sigurnijeg interneta te su se mogli priključiti interaktivnoj potrazi za boljim internetom.

Ovdje možete pronaći dodatne poveznice na materijale  koje je povodom obilježavanja „Dana sigurnijeg interneta“ pripremio HAKOM:

Kako zaštiti djecu na internetu? – video o zaštiti djece od neprimjerenih sadržaja ili ponašanja na internetu

Kalkulator privatnosti -  aplikacija na kojoj se učenici mogu informirati i potaknuti na razmišljanje o problemima sigurnosti i privatnosti na Internetu

Kako se zaštiti u svijetu interneta i mobilnih telefona? -  brošura s praktičnim i korisnim savjetima o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža

Sigurniji na internetu – mrežna stranica pripremljena u suradnji s Centrom za sigurniji Internet