Od razrednog do eTwinning projekta

Autor: Jagoda Čopac, Petra Tomić, 11. 10. 2021.

Razredni projekt „Restimo s čakavicon“, kojega su prošle školske godine realizirali učenici sadašnjeg 4.c razreda sa svojom učiteljicom Jagodom Čopac u suradnji s učenicima sadašnjeg 3.a razreda OŠ Split 3 pod mentorstvom učiteljice Sandre Podrug, ove šk. god. prerastao je u cjelogodišnji eTwinning projekt pod nazivom „Čakavica u srcu“. Naime, učiteljice dviju partnerskih škola odlučile su svoj bogati opus stvaralaštva na čakavici podijeliti s ostalim učenicima i učiteljima koji njeguju našu domaću čakavsku besidu. Svrha projekta  je očuvanje zavičajnog govora od zaborava s ciljem poticanja učenika na istraživanje zavičajnih riječi, izradu zavičajnog rječnika i slovarice te literarnog, glazbenog, likovnog i dramskog stvaralaštva u okviru sadržaja i ishoda predmetnih kurikuluma i međupredmetnih tema za niže razrede osnovne škole.

Ciljevi ovoga projekta su: razvijanje svijesti o vrijednosti hrvatske kulturne baštine, hrvatskoga jezika (zavičajnog čakavskog idioma), hrvatske tradicijske glazbe te  važnosti njihovog očuvanja; afirmiranje interdisciplinarnog pristupa u nastavi kroz učenje riječi čakavskoga govora, tradicijskih igara, zavičajnih pjesama i plesova; poticanje interesa učenika za otkrivanjem leksičke, glazbene i folklorne etno baštine i usvajanjem iste te ostvarenje kurikulumskih ishoda i međupredmetnih tema u svrhu realizacije projekta.

Projektne aktivnosti su predložene okvirno po mjesecima, a  bit će realizirane tijekom rada na projektu. Ostali projektni partneri mogu sudjelovati sa svojim prijedlozima i idejama.
RUJAN

Upoznajmo se (predstavljanje i izrada razrednog loga, himna projekta)

Misec o' libri (predstavljanje knjige na čakavici)
STUDENI/PROSINAC

Blagdani prid vratiman (izrada zavičajne slovarice, ukrasi za bor sa zavičajnim riječima, digitalna čestitka)

SIJEČANJ, VELJAČA

Igrajmo se, pivajmo i balajmo (prikaz dječje tradicijske igre ili plesa)

OŽUJAK/TRAVANJ

Pisma našeg razreda (pisanje razredne pjesme na čakavici, obilježavanje Uskrsa)

SVIBANJ

Moje misto (predstavljanje običaja svoga mjesta)

LIPANJ

Fešta za kraj (prikaz zajedničkih rezultata projekta)

Ponosni smo jer su se iz naše škole projektu priključila još dva razreda i to 4.a pod mentorskom palicom učiteljice Nives Petričević i 3.c sa svojom učiteljicom Martinom Šegvić. To je dobar znak da će se tijekom šk. god. i u našoj školi moći ostvariti moto projekta „Neka ČA ne gre ĆA“.

Sretno svim sudionicima projekta!

« Ožujak 2024 »