Projekti M...

Autor: Ela Veža, 1. 12. 2021.

Upoznavanje svijeta oko sebe najbolji je način učenja, a ako možemo iskustveno učiti i u školskom dvorištu zašto ne iskoristiti ono što nam se nudi. Poznato je, točnije svakom je odmah vidljivo da je OŠ Trstenik okružena mnoštvom stabala maslina, pravim maslinikom.

Ove školske godine mnogi učitelji odlučili su u nastavu uklopiti i projekt Maslina, a učenici su to objeručke prihvatili.

Učenike je radovalo satove za vrijeme lijepog sunčanog vremena provesti u berbi maslina što je pokazala i činjenica da su ubrali cca 400 kg ovog vrijednog ploda. Sve su zabilježili foto-aparatom (što možete vidjeti u našoj Foto-galeriji) i opisali u komentarima koje možete pročitati u nastavku.

Brale su se oblice i leccino masline, a na satu Informatike ispunila se anketa iz koje su i oni koji to do sada nisu znali (više od 50% ispitanih) naučili da se u Dalmaciji maslina uspoređuje s majkom kojoj se uvijek dijete vraća i ona ga dočekuje širom raširenih ruku.

Za sat matematike trebalo se raspitati (u obitelji) ili istražiti (na Internetu) što znači izraz "…masline su bacile…", no kako nisu još svi došli do točnog odgovora rješenje ćemo pojasniti kroz projekte Med i Večeri matematike koji se u našoj školi obilježavaju narednih dana, nakon Sata kodiranja i Zlatne večeri matematike, o čemu ćemo pisati uskoro.

"Branje maslina ove godine bilo je zabavno, ne samo zato što smo mogli biti sa svojim prijateljima na zraku nego i zato što smo igrali igre. Na primjer morali smo skupiti što više maslina u 10 minuta, ali dogodile su se i nezgode. Tako su meni i mojim prijateljima sve masline koje smo skupili ispale iz kese i prosule se po podu. Naš trud je nestao u tom trenutku. Svake godine smo brali masline ali ove godine sam to jedva čekala, bilo je to posebno iskustvo i nešto što definitivno treba svakom učeniku da se riješi stresa. Branje maslina je odličan način edukacije i svijesti o zdravoj prehrani zato što baš od maslina dobivamo zdravo maslinovo ulje, razne šampone i sapune koji su dobri za našu kožu. Naravno nijedan članak ne može proći bez izjava, pa tako ni ovaj . Evo izjava učenika 7.-ih razreda nakon branja maslina koje je priredila Mia Miličić :

" Brali smo masline u školskom dvorištu. Moj razred 7- A ubrao je 25 kg maslina. Svi smo bili jako vrijedni , požrtvovani i pazili da ne gazimo one plodove koji su pali na pod. Masline se beru sve redom pa nam branje ne pričinjava poteškoće jer biranje nije potrebno. Ja osobno volim radove na otvorenom pogotovo kad je lijepo vrijeme. Nadam se i iduće jeseni ovakvoj aktivnosti. "

Moj 7.A razred i ja smo imali veliki doprinos u berbi maslina naše škole. Trudili smo se skupiti što više naših prekrasnih plodova da bismo mogli napravit fantastično maslinovo ulje. Svaku maslinu sa svih grana naših stabala smo ubrali i stavili u košaru, a ako bi koja pala na pod, pokušali bismo ju ne zgaziti i pokupiti. Pomagali smo jedni drugima u berbi te smo uživali u jesenskom suncu. Kad smo sve skupili i stavili u košaru otišli smo ju vratiti u školu. Tog dana svi smo jako zabavili. "

"Moj razred i ja brali smo masline preko sata matematike i dobro smo se zabavili. Nisam siguran koliko smo maslina pobrali i koliko su masline bacile ulja ali mislim da smo obrali jedno cijelo i pola drugoga stabla u roku od 40 minuta. Ja sam se dobro zabavio i volio bih ponoviti taj događaj. "

"Branje maslina ove godine je bilo vrlo zanimljivo, zabavno ali i informativno jer smo naucili neke nove činjenice o maslinama. Moj razred i ja smo timskim radom postigli odličan uspjeh - napunili smo cak vise od pola kašete u 45 minuta! Da se bar masline beru vise od jednom godišnje."

"Moj razred i ja brali smo masline. Brali smo zajedno s razrednicom. Bilo mi je jako zabavno. Zajedno sam s prijateljima pričao, brao masline i zabavljao se. Mislim da smo učinili dobar rad. Pobrali smo cijelo stablo i ispunili cijelu kutiju. Mislim da je branje maslina dobro provođenje vremena umjesto pravog sata. To mislim jer smo na zraku te zajedno beremo i družimo se. Nadam se da ću imati priliku još sudjelovati u branju maslina i u budućnosti. "

"Branje maslina je zanimljivo i uvijek dobra aktivnost koju jedva čekamo svake školske godine.".

Znimljivost o maslini za kraj.

Maslina je jedna od najstarijih kultura cijenjena još u doba drevnog Mediterana. Vjeruje se da potječe s Krete od kuda se proširila na Egipat, Grčku, Palestinu i druge zemlje. Masline se spominju u Bibliji, opisuju u egipatskoj umjetnosti te su važan dio grčke mitologije, što nam sve govori o važnom mjestu kojeg one zauzimaju u životu raznih civilizacija

Sigurna sam kako su se svim uzrastima svidjele aktivnosti oko maslina, te da svi jedva čekaju sljedeću jesen i sljedeću školsku godinu kako bi još jednom sudjelovati u ovoj zabavnoj i poučnoj aktivnosti na svježem zraku u našoj školi Trstenik.