1.b u Etwinning međunarodnom projektu Memento prijateljstva 8

Autor: Nataša Hržić, Željka Kovačić, 21. 6. 2022.

Tijekom ove školske godine, 2021./22. učenici 1.b razreda sudjelovali su u dva međunarodna projekta.

Jedan od njih je Memento prijateljstva 8.

To je projekt koji kroz niz aktivnosti s učenicima razvija kompetencije Građanskog odgoja i obrazovanja. Naglasak je na razvijanju dječje samostalnosti, samopouzdanja, socijalnih vještina, prihvatljivog ponašanja i međusobnog uvažavanja kroz pridržavanje dogovora kod zajednički donesenih pravila.

Mi smo ga proveli kroz niz radionica od kojih je svaka produbila neku od navedenih kompetencija kod malih đaka.

U 1.radionici nazvanoj To smo mi međusobno smo se predstavili, upoznali što tko od nas voli i izradili zajednički plakat našeg razreda.

2.radionica je bila namijenjena izborima za Ministarstvo našeg razreda.

Učenici su ozbiljno shvatili svoj zadatak, predstavili koje dužnosti, obveze i osobine trebaju imati kandidati, proveli izbore i zajedno odabrali svoje predstavnike.

U 3.radionici Razredna pravila naveli smo koja pravila treba poštovati svaki učenik 1.b razreda, zajednički smo ih donijeli i istaknuli na vidljivo mjesto u učionici.

4.radionica Različiti smo, jednako smo vrijedni ohrabrila nas je u tome da razumijemo i istaknemo  različitost i vrijednost svakog učenika i rezultirala izvrsnim plakatom koji smo nazvali Daj pet!

5.radionica Božićna pošta donijela je puno radosti  u pripremi omotnica koje su se cijeli prosinac ( pa i dulje) punile pisamcima s pozitivnim porukama koje su učenici upućivali jedni drugima.

Kroz 6.radionicu Poseban pozdrav za svakoga od nas otkrili smo da se pozdravljati možemo na različite načine, ne uvijek one uobičajene, svatko je osmislio svoj pozdrav za prijatelje, te smo snimili video neobičnih pozdravljanja. Smijeha nije nedostajalo.

U 7.radionici Lanac prijateljstva izricali smo jedni drugima riječi ohrabrenja, podrške i zahvalnosti za dobro djelo ili lijepu riječ. Zapisali smo ih na narukvice prijateljstva i očekujemo da će taj lanac opasati cijeli razred.

U 8. radionici nazvanoj Moja osobna iskaznica učenici su isticali svoje važne osobine, očekivanja koja imaju za sebe, svoj rast i uspjeh, te smo sve naše osobne iskaznice povezali u jednu zajedničku. Nju smo predstavili na roditeljskom sastanku.

Kroz sve naše provedene radionice među učenicima je vladalo pozitivno ozračje i međusobna suradnja. Jedni drugima su bili podrška u provođenju aktivnosti. S nestrpljenjem su iščekivali dan kada će se provoditi određena aktivnost i rezultati nisu izostali.

S ponosom mogu reći da učenici 1.b postaju mali građani koji iz neposredne okoline svog razreda šire pozitivne kompetencije važne za razvoj i odrastanje svake mlade osobe.

Razredna učiteljica 1.b Nataša Hržić

« Ožujak 2024 »