2023-04-27 09:06:26

Ekoškole

Razmišljajući o proširenju aktivnosti škole u okviru mogućnosti koje nam se pružaju, pokrenuli smo postupak za stjecanje statusa Ekoškole. Kroz proteklo višegodišnje razdoblje, aktivnostima koje smo proveli na društvenoj, ekološkoj i humanitarnoj razini, stekli smo potrebno iskustvo i znanje. Provedbom raznih projekata otvorili smo put stjecanju zelene zastave. Smatramo da smo podigli razinu škole na razinu koja zadovoljava uvjete za pristup Ekoškolama koju dodjeljuje Udruga Lijepa naša, a koja ima stroge kriterije za dobivanje toga statusa.

Udruga Lijepa naša je nacionalni koordinator međunarodne Ekoškole koja potiče škole na provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za zdrav okoliš.

„Međunarodni program Ekoškole je razvila Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Founadtion for Environmental Education – FEE) kao odgovor na UN konferenciju 1992. godine. Program se službeno počeo provoditi od 1994. godine u Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji. Danas Ekoškole se provode u više od 64 država svijeta koje povezuju 49 000 škola.

Cilj tog programa je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i implementacija u svakodnevni život učenika i djelatnika Ekoškole kako bi mlade generacije postale osjetljive na pitanja okoliša i time sazrijevali u donošenju odluka o razvitku društva u budućnosti.“ (cit.eko.lijepa-nasa.hr)

Status Ekoškole dobivaju škole na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini nakon što ispune postavljene kriterije. Zbog svega navedenoga, a posebice zbog toga što kao škola dugogodišnjim ulaganjem brinemo o zdravom okolišu i promičemo brigu za zdrav okoliš kao trajnu vrijednost i način življenja za bolju budućnost, krenuli smo u postupak dobivanja toga statusa kroz 7 zadanih koraka Udruge Lijepa naša.

Osnovali smo Odbor Ekoškole, ocijenili stanje okoliša, izradili plan djelovanja-program rada, pratili smo i ocjenjivali u suglasju s planom djelovanja, teme odrađivali interdisciplinarno, putem facebook stanice Učeničke zadruge Oblutak i web stranice naše škole obavijestili javnost, izradili smo logo naše Ekoškole kao i Ekokodeks, popunili dokument Ocjena stanja okoliša. Svi koraci su sada ostvareni te će uskoro uslijediti prijava za stjecanje statusa Ekoškole. Svi naši postupci ostvareni kroz školske projekte i razine, kao i oni koje ćemo u budućnosti odrađivati, usmjereni su na stjecanje praktičnih vještina i znanja poduzetničkog duha kako za učenike tako i za djelatnike, ali i roditelje i djecu predškolske dobi budući smo djelovanje proširili i kroz suradnju s predškolskom ustanovom. Nadam se da će pomno i promišljeno osmišljen program rada Ekoškole kao temeljni dokument u kojem se navode svi ciljevi, nositelji programa, članovi, vrijeme realizacije te osnovne teme VODA, OTPAD, ENERGIJA kao i odabrane teme ŠKOLSKI OKOLIŠ,BIORAZNOLIKOST zadovoljiti visoke kriterije Udruge Lijepa naša koja će nas prihvatiti kao kandidata i dodijeliti nam tu prestižnu titulu.

LOGO naše Ekoškole koji su izradili učenici uz vodstvo učiteljice likovne kulture.


Osnovna škola "Trstenik" Split