NOVOSTI ZA RODITELJE

Profesionalno usmjeravanje učenika osmih razreda

Autor: Ela Veža, 28. 9. 2017.

I ove godine HZZ provodi profesionalno usmjeravanje učenika osmih razreda u dvije organizacijske jedinice koje se međusobno nadopunjavaju:

• Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK)
  • Odsjek profesionalnog usmjeravanja i obrazovanja (Odsjek PU)

Kao i putem web portala „e-Usmjeravanje“ namjenjenog samostalnom korištenju od strane korisnika ili uz pomoć savjetnika za karijeru.

Učenicima i njihovim roditeljima na raspolaganju su sljedeće usluge CISOK-a:

- grupna informiranja učenika osmih razreda u svrhu kvalitetnog odabira srednje škole, pod nazivom „Početak moje karijere“*

*Program grupnog informiranja učenika u svrhu kvalitetnog odabira srednje škole koji je interaktivnog karaktera; potiče angažman i aktivnost učenika. Uz prezentaciju učenike se upoznaje s pojmovima poput karijere, zanimanja, zvanja, o čemu sve trebaju voditi računa prilikom izbora škole i zanimanja, te se potiče grupna rasprava. Upoznaju se i s mogućnostima portala „e-Usmjeravanje“.
U radioničkom dijelu učenici imaju mogućnost ispunjavati računalni program „Moj izbor; upitnik interesa i kompetencija“ uz vdstvo i pomoć savjetnica u karijeri pri tumačenju rezultata. Aktivnost traje oko 60 minuta.
Naša škola već je rezervirala termine za ovu aktivnost za učenike naše škole i to krajem siječnja o čemu će učenici i roditelji na vrjeme biti obaviješteni.

- predavanje za roditelje učenika osmih razreda „Moje dijete pred izborom srednje škole“ (točan raspored predavanja CISOK će dostaviti naknadno, a biti će objavljen na ovoj oglasnoj ploči)

- individualna informiranja i savjetovanja učenika i roditelja

- „Kutak za roditelje“ s informativnim materijalima, srednjoškolskim programima, stipendijama, bodovima, uvjetima upisa i ostalim informacijama

Pri Odsjeku profesionalnog usmjeravanja i obrazovanja obavlja se individualno profesionalno savjetovanje i informiranje učenika najčešće uz prethodnu procjenu potencijala (psihologijsko testiranje)

- Profesionalno usmjeravanje učenika s teškoćama u razvoju (škola dostavlja ovom Odsjeku popis te učenici dobivaju poziv s točnim terminom)

- Profesionalno usmjeravanje učenika sa zdravstvenim teškoćama

Učenike sa zdravstvenim teškoćama, uz obavezno prethodno pribavljeno mišljenje liječnika školske medicine, savjetovati će temeljem osobnih prijava na info telefon 310-589. Tijekom obrade učenici prolaze liječnički pregled u ordinaciji medicine rada, psihologijsko testiranje te avjetodavni intervju sa psihologom Odsjeka.

- Profesionalno usmjeravanje učenika bez zdravstvenih ili teškoća u razvoju

Svaki učenik može pristupiti individualnom savjetovanju i informiranju uz mogućnost procjene potencijala tj. psihologijsko testiranje uz prethodni dogovor na info telefon 310-589. (o svim detaljnijim uputama učenici će biti informirani putem letka koji će im biti podijeljen na satu razrednika).

U školi:

- informacije učenicima na satu razrednika
- individualna savjetovanja
- upoznavanje roditelja s Pravilnikom i vremenikom upisa u srednju školu na roditeljskim sastancima
- organiziranje oglednih sati za pojedine škole
- pano s informacijama, posterima i letcima
- vođenje elektroničkog upisa učenika

Za sva ostala pitanja i nedoumice obratite se članovima stručne službe naše škole!

« Ožujak 2024 »