The world around us-its cultural heritage and its landscapes

Kako je sve počelo

Autor: Nataša Hržić, Ela Veža, 24. 10. 2013.

Ponekad je kažu potrebno malo odškrinuti vrata i začudiš se kada se ispred tebe ukaže jedan novi svijet. Eto tako je mene moja znatiželja  za novim  saznanjima dovela na stranice Agencije za mobilnost i programe EU, a potom i do programa Comenius multilateralna školska partnerstva koji omogućuje svim onim učiteljima i učiteljicama koji to žele suradnju sa njihovim kolegama u Europi.

Ali nije to bilo baš  tako lako. Trebalo je pronaći prave kolege i osmisliti kvalitetan projekt.

Prvi kontakti počeli su putem maila u studenom 2012. godine i već tada smo shvatili da imamo iste interese - svijet oko nas prikazati kroz prizmu naše kulturne baštine i prirodnih ljepota koje nas okružuju.

Uskoro se udružilo 13 kreativnih učiteljica iz raznih europskih zemalja. Prvi susret održao se u Francuskoj u osnovnoj školi u mjestu Granville. Naša škola je sudjelovala na tom sastanku putem skypa , a svoje ideje razrađivali smo slijedeća dva mjeseca te ih prikazali u projektnoj dokumentaciji koju smo poslali na natječaj 22.2.2013. godine.

Okupio se neobičan broj (13) zemalja u tom projektu i to:

UK, Španjolska, Njemačka, Francuska, Bugarska, Rumunjska, Cipar, Grčka, Poljska, Estonija, Italija, Turska i naravno Hrvatska.

Znali smo da smo projekt odlično pripremili i da trebamo strpljivo čekati rezultate. U međuvremenu se naša prepiska putem mailova nastavila i svi smo imali pozitivan osjećaj da ćemo uspjeti u našem naumu.

I zaista,  4.7.2103 . godine stigao je odgovor da je naša prijava na projekte 100% uspješna i da su sredstva EU za provedbu projekta odobrena.

S ponosom mogu reći da su se ona odškrinuta vrata širom otvorila i da naši učenici zajedno sa svojim vršnjacima iz nabrojanih zemalja imaju priliku proširiti svoja saznanja i vidike kroz slijedeće dvije godine trajanja projekta.Također imamo priliku posjetiti šest zemalja, biti gosti u njihovim školama i boraviti među njihovim učenicima i učiteljima. Isto tako očekujemo biti domaćini jenog susreta svih 13 zemalja sudionica Projekta. To nam je veliki izazov i jedva čekamo da sve započne.

Službeni jezik projekta je engleski  što je jedna dodatna dimenzija za učenje i postizanje napretka.

„ The world around us-its cultural heritage and its landscapes “ 2012.-2013. će biti projekt koji će nas odvesti u neke druge zemlje,među neke nove prijatelje i tko zna kamo još!

Nataša Hržić,učiteljica
                                                                                                                  Koordinator Comenius projekta