S obzirom da su i sami građani u istraživanju ocijenili da je zaštita djece od zanemarivanja i zlostavljanja najvažnija tema za dobrobit djece u Hrvatskoj, odlučeno je da prva u nizu UNICEF-ovih kampanja bude upravo kampanja usmjerena na smanjenje vršnjačkog zlostavljanja u školama.

Iskustva drugih zemalja, pa i Hrvatske, pokazala su da je vršnjačko zlostavljanje vrlo ozbiljan i stalan problem, te ostavlja dugotrajne posljedice na psihičko zdravlje i ponašanje djece koja trpe zlostavljanje, ali i onih koja ga čine.

Vršnjačko nasilje moglo bi se podijeliti na:

• verbalno; dobacivanje, izrugivanje, zadirkivanje, omalovažavanje, prijetnje
  • psihološko; ucjenjivanje,prijeteći pogledi, neprijateljsko praćenje
  • socijalno; izbjegavanje, ignoriranje, ogovaranje, izoliranje
  • tjelesno; udaranje, nanošenje boli, zatvaranje

Ono što je važno je da zlostavljanje stvara osjećaj nesigurnosti, smanjeno samopoštovanje , strah od odlaska u školu, psihosomatske simptome, depresije...

No, i djeca koja su agresivna prema drugima trebaju našu pomoć, jer takva djeca najčešće odrastaju u obiteljima bez mnogo empatije, čiji roditelji ne postavljaju granice, nisu dosljedni u odgoju te toleriraju agresivno ponašanje.

Školski program je osmišljen u 7 koraka. One škole koje uspiju zadovoljavajuće ostvariti svih sedam koraka od Unicef-a dobivaju priznanje“Škola bez nasilja“

U našoj se školi program „Stop nasilju“počeo provoditi ove školske godine.Usporedo s pripremama, planiranjem i programiranjem aktivnosti, u školi su se počele odvijati edukacije za nastavnike i radionice koje vodi naša mentorica Ivanka L.

Razrednici na satovima razredne zajednice pojašnjavaju s učenicima što je zlostavljanje, upoznaju učenike s rezultatima u školi te uspostavljaju vlastite vrijednosti i pravila koja su odlučili sami poštovati.

U školi se upravo provode radionice pod nazivom Grupe vršnjačke pomoći- vršnjaci pomagači. Održavaju se petkom u dvije grupe.Voditelji su Igor-psiholog, Lada-pedagog i Ada-defektolog. Za sada radionice dobro napreduju, učenici su iskazali svoje zadovoljstvo njihovim provođenjem i sadržajem kao nešto što im je novo, zabavno, ali i korisno.

Ada Čačija, defektolog

Zbor učenika

Izvedba "Ježića" na kanalu YouTube

« Studeni 2018 »

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.