"AFRIČKA PRIČA“ U NAŠOJ ŠKOLI

Dana 11. prosinca 2009. godine u našoj je školi obilježen završetak sudjelovanja u projektu UNICEF-a „Škole za Afriku“.

U okviru projektnog /integriranog dana održana je i završna svečanost na kojoj su predstavljeni rezultati višemjesečnog rada učenika naše škole i njihovih učitelja. Projekt se odvijao kroz niz radionica: Upoznajmo Afriku, Afričke životinje, Afričke maske, Afričke ogrlice, Afrika-today, Pjevajmo i plešimo Afriku, Pismo prijatelju u Ruandi, Susret s misionarom.

Ubrzo se projekt pretvorio u pravi festival ideja i dječje kreativnosti, a istovremeno se marljivo prikupljao novac u razredne kasice u svim razrednim odjelima. Sama priredba odvijala se u školskom atriju, u prigodno urešenom „afričkom okružju“, a nazočila je iznimno brojna i raspoložena publika, dodatno motivirana predblagdanskim ozračjem. Uz stihove,pjesme, igrokaze i dinamične afričke plesne ritmove vrijeme je brzo prolazilo, a publika nije štedjela dlanove.

Učenici i svi nazočni još su jednom pozdravili našeg dragog gosta, fra Mira Ančića, dugogodišnjeg misionara u Africi kojega su imali priliku upoznati 3. prosinca kada im je svjedočio o svom misionarskom radu i uspješno im približio težak život njihovih vršnjaka u Ruandi. Bilo je to istinsko svjedočanstvo ljubavi i dobrote prema bližnjima koje su učenici sa zanimanjem i otvorenih srca upijali.

Vrhunac ove tople, splitske „Afričke priče“ bila je prodajna izložba učeničkih radova i doniranih predmeta (igračaka, knjiga, DVD-a...) koja je uslijedila nakon priredbe. Interes je nadmašio sva očekivanja i „štandovi“ su opustjeli već nakon prvog sata prodaje. Time je (zasada) „Afrička priča“ u našoj školi završena, ali rezultate ćemo dugo pamtiti. Kroz igru, istraživački rad i kreativni izričaj, učilo se, ali i pomagalo školovanju djece u Ruandi.

Prikupljena sredstva (10.139,00 kuna) su uplaćena UNICEF-u, a svi skupa možemo biti zadovoljni i ponosni rezultatima još jednog uspješno ostvarenog projekta u našoj školi.

Jasna Poljaković, učit. raz. nastave

Pismo afričkom prijatelju

Draga prijateljice

Šaljem ti ovo pismo zato što bih voljela vidjeti kako je tu, u Africi, u Ruandi. Htjela bih ti pomoći koliko god mogu.

Odlučila sam se odreći svoje užine svaki dan u školi, pa umjesto da kupim nešto, svaki dan u kasicu stavljam po  nekoliko kuna za vas, djecu u Africi. Voljela bih poći u Afriku, da pomognem tebi i tvojim prijateljima. Svaki dan razmišljam kako moji prijatelji i ja imamo sve što poželimo. Imamo obitelj i jako smo sretni. Moj razred i ja odlučili smo pomoći i skupljati novce za vas, siromašnu djecu iz Afrike. Mislim da ste i vi zaslužili imati bar krovove na kućama i  stanovama. Zato što ste i vi svojim radom i trudom zaslužili biti kao i mi, skromni ljudi. Ja sam bila jako tužna kad sam čula kako vi živite i kako su mnogi teško bolesni.

Mislim da ćemo moji prijatelji i ja skupiti puno novaca, zato što smo mi uvijek spremni pomoći kada je u pitanju nešto slično siromašnim obiteljima.

Puno pozdrava, tvoja Lana.

Lana Vidošević 5.c

AFRIKA

Afrika je jako siromašna zemlja.

U njoj ima puno djece koja ne idu

u školu.

U Africi ima puno životinja.

Tamo ljudi umiru od gladi.

Afrika ima puno pustinja.

Ljudi su tamne kože.

Tamo je puno vruće.

LUCIJA DUJMOVIĆ  2.c

PISMO PRIJATELJICI U RUANDU

Jednog dana odlučila sam napisati jedno pismo svojoj prijateljici u Ruandu kako bih joj čestitala Božić. Pismo je glasilo točno ovako: < Draga Wanaka,želim ti od srca čestitati Božić.Nažalost nisam dobila onaj najnoviji mobitel koji sam željela,nego samo nekoliko komada odjeće.Što si ti dobila? Lucija .> Radovala sam se njezinu pismu.I, napokon onda kada je stiglo,ostala sam posramljena i tužna.U njezinu pismu pročitala sam ovo : Osjećala sam se razmaženo i bahato.Ja sam imala sve što sam trebala,ali mi ništa nije bilo dovoljno dok Wanaka nije imala što za jesti.Sjetila sam se! Poslat ću Wanki paket u Ruandu.Brzo sam počela  pakirati dar.U kutiju sam stavila nešto odjeće,mnogo kolačića,kruha i mirisnih bakinih roladica.Na paket sam napisala : Odjednom sam osjetila toplinu oko srca i shvatila koliko je meni zapravo dobro i lagodno u životu.

LUCIJA JANJIĆ  6.c

« Srpanj 2018 »

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.