Obilježavanje Svjetskog tjedna novca (Global Money Week) i Europskog tjedna novca (European Money Week)

Autor: Lada Pavelić, Željka Kovačić, 21. 3. 2023.

Europski tjedan novca je godišnja inicijativa koja uključuje mlade u više od 35 europskih zemalja s aktivnostima kao što su nastava u učionici, seminari, konferencije, Europski kviz o novcu i drugo.

Cilj obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca je financijskim obrazovanjem unaprijediti razinu financijske pismenosti i omogućiti djeci, mladima i građanima stjecanje financijskih kompetencija koje su nužne u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu.

U tjednu od 20. do 26. ožujka 2023. godine nizom aktivnosti obilježit će se Svjetski i Europski tjedan novca s posebnim naglaskom na uključivanje djece i mladih u projekte i programe vezane uz unaprjeđivanje financijske pismenosti.

U našoj se školi radionice financijske pismenosti već šestu godinu za redom provode u svim trećim razredima, a učenici viših razreda se istom temom bave bilo kroz izvannastavne aktivnosti bilo kroz projekte.

U školskoj godini 2020./2021. partner u projektu Mali ekonomisti za učenike trećih i šestih razreda nam je bio Ekonomski fakultet u Splitu. Vrlo uspješna suradnja rezultirala je osim održanim predavanjima za učenike i video uradcima i materijalima koji se svake godine iznova koriste u radionicama s učenicima nižih razreda.

2021./2022. eTwinning projekt In saving is the gain sa školom u Portugalu je bio aktivnost za učenike sedmih razreda kao i sudjelovanje u natječaju Večernjeg lista „Učim s gospodinom Finom“. Učenici su u četiri modula slušali video lekcije nakon čega su dobili zadatak „oživiti“ gospodina Fina i snimiti video uradak na tu temu.

U ovoj smo školskoj godini prijavili dvije ekipe osmih razreda na natjecanje u financijskoj pismenosti – online kviz „Novac i ja“, u organizaciji Instituta za financijsko obrazovanje (Štedopis), a koji se provodio uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja 07. ožujka 2023..

Obje prijavljene ekipe ostvarile su zavidan uspjeh; od preko 580 prijavljenih ekipa (učenici od 5.-8. razreda) naše su ekipe osvojile 11. i 25. mjesto. Ekipa POLET (učenice 8.a razreda- Luce Mušić, Anđela Mikrut i Kiara Markota) osvojila je 11. mjesto na ovom natjecanju te je osvojila radionicu financijske pismenosti Štedopisa za cijeli razred.

Nadamo se da će i buduće generacije učenika koji već u trećem razredu putem projekta Mali ekonomisti „zagrizu“ u teme financijske pismenosti zadržati interes i znatiželju za pitanja vezana uz ovaj bitan aspekt svakodnevnog života.

« Svibanj 2024 »