Online natjecanja: Glagomatika i Naboj junior

Autor: Ela Veža, 28. 11. 2023.

Protekli tjedan je počeo, ali i završio online natjecanjem. U petak ujutro od 10:00 do 12:00 dvije četveročlane ekipe sastavljene od učenika 7. i 8. razreda sudjelovale su na međunarodnom natjecanju iz matematike i fizike Naboj junior.  Rezultati su za sada privremeni i zadovoljni smo postignutim te se sedmaši već pripremaju za dogodine kada će ponovo otkrivati i rješavati nove izazove.

Prije nego vas pozovemo na Večer matematike u prosincu pohvalit ćemo se s događajima u studenom. Započeli smo u ponedjeljak, 23. studenog u 13:00 s prvim kolom Glagomatike. Glagomatika je online natjecanje za učenike osnovnih škola u prepoznavanju i zbrajanju brojeva zapisanih na glagoljici. Osim dobre moći zapažanja i brzog kodiranja znakova potrebno je i dobro zbrajati uz poštivanje dodatnih pravila. U prvom kolu najbolji rezultat u našoj školi ostvarila je Petra Vučičić iz 6. b razreda i željno iščekuje jaču konkurenciju u narednim kolima.

Slika najbolje govori o različitim strategijama rješavanja. Zara iz 5. b nam je napisala kako joj je bilo prvi put na natjecanju.
"Glagomatika je za mene izvrsno iskustvo. Računali smo na novi način, točnije zbrajali smo brojeve na zanimljiv način. Svidjelo mi se jer volim matematiku. Preporučila bih je svakako i svima koji je ne vole kao ja jer bi je ovim putem zavoljeli."

Nastavili smo i s Logo ligom, a i ove godine smo imali problema s evaluacijom zadataka u prvom kolu. Znamo da se tehnički problemi brzo riješe te će se naši "logaši" raduju 2. kolu kao i školskom natjecanju odmah nakon praznika u siječnju.

Na početku natjecanja svaki tim dobije 6 zadataka. Nakon što tim točno riješi zadatak, otvara se novi zadatak tako da je uvijek moguće rješavanje 6 zadataka. Tim koji riješi najviše zadataka unutar vremena će odnijeti pobjedu!

Dozvoljeno je korištenje matematičkih i fizikalnih formula tako da je naglasak na rješavanju raznolikih problema.
Jednu ekipu sačinjavali su: Mario Jelavić (7. razred), Bartul Paić, Roko Tomaš i Ema Antičić (8. razred). Članovi druge ekipe su: Božidar Vid Matić (7. razred), Marko Popović, Stela Antičić i Nika Sekulić (8. razred)