> Pogledi

Glagomatika

Autor: Željan Marinović, Ela Veža, 13. 3. 2023.

GlagoMatika je online natjecanje u prepoznavanju i zbrajanju brojeva na glagoljici, namijenjeno je prvenstveno učenicima osnovne škole, ali i ostalima kojima je glagoljica zanimljiva. Ove godine u OŠ Trstenik smo prvi put sudjelovali na ovom natjecanju.

"Moji prijatelji i ja smo također sudjelovali u natjecanju Glagomatike. Na početku se činilo nemoguće tako brzo rješavati zadatke jer su mnogi grafemi izgledali slično, tek nakon par pokušaja počeo sam razumjeti kako se pišu višeznamenkasti brojevi, upamtio sam par grafema, shvatio sam neke trikove koji su mi olakšali rješavanje. Zadatci su se otežavali po visini razine i trebao sam naučiti trikove dok sam se penjao uz razine.

Na zadnjem pokušaju prije nego što je isteklo vrijeme, dobio samo preko 600 bodova što me stavilo na 55. mjesto. Glagomatika je za mene nova vrsta matematičkih zadataka, zanimljivo iskustvo!
O cilju igre, bodovanju i pravilima pisanja pročitajte klikom na više.

Cilj igre je što brže točno riješiti zadatke iz prepoznavanja i zbrajanja brojeva na glagoljici. Postoji više razina igre. Razine koje sadržavaju samo prepoznavanje brojeva imaju 5 zadataka, a razine s zbrajanjem sadržavaju 3 zadatka. Igra ima ukupno 10  razina.

Bodovanje ovisi o brzini rješavanja svakog zadatka, a samo potpuno točni odgovori donose bodove .

Igru je inspirirala knjiga kneza Bernardina Frankopana "Modruški urbar"

Modruški urbar je pravni dokument pisan glagoljicom, uz Poljički statut, jedan od najznačajnijih dokumenata toga vremena, a odnosi se na društvene norme te odnose kmetova i feudalaca.

PRAVILA PISANJA

Za pisanje brojeva koriste se isti grafemi kao za slova ( prikazano na slici gore ).    Kod pisanja višeznamenkastih brojeva, prvo pišemo grafem s najvećom brojčanom vrijednošću, a zatim broj s vrijednošću 10, brojevi se također pišu tako što se između njih stave kvadratići ( točke ).

Kod glagoljice je zanimljivo što se 21 znak izgovara kao riječ i ima neke piktogramske osobine, može se  uočiti određena sličnost sa rimskim brojevnim sustavom, ali uz napomenu važnosti i posebnosti glagoljice za hrvatski identitet.

Novinarska grupa

« Svibanj 2024 »