> Knjižnica

Eko filmovi

Autor: Ana Longin, 20. 11. 2018.

U prvom polugodištu školske godine 2018./19.
u sklopu nacionalne akcije "Pokrenimo zelene knjižnice" u našoj
Zelenoj knjižnici učenicima viših razreda prikazuju se dva filma ekološke tematike. Prvi je kratki animirani film Stevea Cuttsa iz 2012. godine pod nazivom "Čovjek" ("Man"). Steve Cutts je londonski ilustrator i animator koji je u ovom filmu u samo tri minute ispričao priču o bezobzirnom odnosu čovjeka prema prirodi i kakve posljedice na Zemlju imaju ljudski postupci. Film prikazuje tamnu stranu čovjekovog tehnološkog napretka i uništenje planeta Zemlje. Čovjek iz filma, koji predstavlja čovječanstvo, na putu do trona uzima sve što poželi i uživa u uništavanju svake sekunde, a na kraju završi u smeću koje je sam stvorio.
Drugi film "Zemlja" ("Terra") je dokumentarni film Yann Arthus Bertranda i Michaela Pitiota, a priču nam priča glumica Vanessa Paradis. Taj vizualno zapanjujuć film prikazuje povijest našeg postojanja na Zemlji i postavlja pitanja kao što su: Kako danas komuniciramo s drugim vrstama oko nas? Zbog čega su divlje životinje najočajnije izbjeglice planeta Zemlje? Film pokazuje kako se naša vizija Zemlje mijenjala tisućama godinama i kako ona još uvijek može promijeniti tijek događaja koji predstoje.