Gostovanje Višeg kustosa muzeja

Autor: Antonela Petrić, Ivana Benussi Šavorić, 8. 2. 2017.

U suradnji s Prirodoslovnim muzejom 3.02.2017. održana je radionica „Kukci: Građa, razvoj i raznolikost“ u okviru redovne nastave biologije za sve sedme razrede pojedinačno.

Viši kustos navedenog muzeja mr.sc. Bože Kokan donio je u naš razred raznovrsne modele, slike i crteže kukaca, zbirke prepariranih kukaca, stereomikroskope za promatranje građe tijela kukaca. Najveću pažnju kod učenika su pobudili živi kukci, njihove ličinke i kukuljice koje su učenici imali priliku držati u rukama.

Osvrt učenika na održanu radionicu pročitajte pod –više, a fotografije ovdje.

KUKCI

Na prošli sat biologije u posjet nam je došao znanstvenik koji se bavi kukcima. Svi smo se okupili oko njega te pozorno gledali razne vrste kukaca koje nam je pokazivao. Većina kukaca bila je poslagana po skupinama u kutijama , a neki od njih su čak bili i živi.  Znanstvenik nam je donio različite vrste kukaca poput gusjenica, paukova, štipavaca, muha, komaraca i tako dalje. Vrlo nam je detaljno objasnio o svakoj vrsti kukca.

Naučio nas je mnogim stvarima poput toga da su kukci najbrojnija skupina životinja, da su im usni organi prilagođeni različitim načinima ishrane, da su odvojenog spola, da je tijelo kukaca podijeljeno na glavu prsa i zadak i još mnogim drugim zanimljivim stvarima.

Mnogi učenici su još od prije bili zainteresirani za kukce pa im je znanstvenik dozvolio da ih drže u ruci. Zatim nam je dao nekoliko primjeraka kako nacrtati različite kukce. Sat smo završili mikroskopski promatrajući paukove noge i leptirova krila.

Znanstvenik nas je i naučio da su kukci inteligentniji i korisniji nego što mi to zapravo mislimo što znači da ubuduće ne shvaćamo olako kukce jer svako živo biće ima svrhu života te nije bezvrijedno.

ALANI ANA BILIĆ 7.a

Na satu biologije smo imali predavanje o kukcima. U početku me nisu privukli, no kako sam ih gledala, postali su mi sve zanimljiviji. Naučila sam mnoge nove činjenice. Na kraju predavanja  smo čak mogli i držati kukca u rukama. Nisam mislila da hoću, ali sam i to probala. Sa završetkom predavanja, gledali smo kukce pod mikroskopom, a zatim ih crtali. Sat je zvonio, a ja nisam htjela da završi. Bilo je odlično i htjela bih to ponoviti.

Lea Petrović, 7d

U petak 03. veljače 2017. godine u našu školu došao je prof. Kokan iz Prirodoslovnog muzeja kako bi nam održao predavanje o kukcima. Donio je mnoštvo prepariranih, ali i živih kukaca o kojima smo ponešto i naučili. Bila sam oduševljena predavanjem jer je predavao na zabavan način. Uživala sam u učenju. Za vrijeme predavanja crtali smo kukce, gledali leptirova krila i paukove na mikroskop i čak dirali kukce. Iako mi nije bilo ugodno prevladala sam strah tako što sam dopustila tzv. Hodajućem štapiću da šeta po mojem rukavu. Jako mi se dopalo ovo predavanje i voljela bih ovo ponoviti. Nakon tog sata drugačije gledam na kukce, ne kao nametnike, već kao mala korisna bića.

Karla Ančić 7.a

« Svibanj 2024 »